Tudi v Javnemu zavodu Krajinski park Strunjan smo na koledarju označili dan zemlje.
Na planetu zemlja živimo vsi in lahko rečemo, da z njim ne ravnamo zgledno. Vsak od nas bi moral pri sebi ugotoviti kaj počne narobe, kaj bi lahko izboljšal. Obvezati bi se morali, pa ne pogodbeno, ampak vsak pri sebi, v naših glavah, da bomo spremenili vzorce ravnanja in navade in da bomo poskrbeli za boljši jutri prihodnjih generacij.
In kako lahko pomagamo našemu domu, Zemlji?
- Avto je luksuz in z njim na veliko onesnažujemo. Priznajmo si, razvajeni smo! Vseeno pa lahko naredi, vsak od nas, vsaj nekaj malega. Če iz 90 km/h prestavimo na 110km/h se poraba goriva poveča za eno četrtino, torej za eno četrtino! S spojlerji, odprtimi okni pri večjih hitrostih je večji upor zraka kar pomeni tudi za petino povečano porabo goriva.
- v toplih dneh, ki prihajajo, preudarno s klimatskimi napravami, tako v stanovanju kot v avtu.
- Poleg tega ločujmo odpadke. Recikliranje papirja je izrednega pomena, saj je proizvodnja papirja zelo potratna.
- Če kupujete poiščite embalaže, ki jih je mogoče ponovno napolniti.
- Ko elektronskih naprav ne uporabljamo jih popolnoma izključimo iz elektrike. Naprava tudi v stand by fazi še vedno uporablja skoraj tretjino energije v primerjavi s polnim delovanjem.
- Uporabljajo sušilni stroj za perilo, le ko je to res potrebno.
- Ko kupujemo belo tehniko izberimo naprave z oznako A, ker so bolj varčni.
- In nenazadnje zamenjajte standardne žarnice z varčnimi
- Znano je, da pri ogrevanju stanovanja vsaka stopinja nad 20° C pomeni pomeni za 6 % večjo porabo energije, kar pomeni večji strošek in večje onesnaževanje. Zato termostat nastavimo za kakšno stopinjo nižje.
- Pri prenovi stanovanja izberimo dobro izolacijo, da ne bo prihajalo do uhajanja toplote. Samo z dobro izolacijo lahko prihranimo skoraj tretjino porabe za ogrevanje.
Organizacija UMANOTERA Vam nudi, da izračunate svoj CO2 odtis: http://www.umanotera.org/index.php?node=170
Toliko v razmislek, sicer pa prijeten dan zemlje!