POSEIDONE – Promocija zelene in modre infrastrukture za nov okoljski razvoj
Program: Interreg Italija-Slovenija
Trajanje projekta: 1. 1. 2023 – 1. 1. 2026
Vodilni partner: VEGAL (GAL Venezia Orientale)
Spletna stran projekta: https://www.ita-slo.eu/sl/poseidone
Spletna stran programa: https://www.ita-slo.eu/sl
Partnerji:
- Dežela Veneto
- Konzorcij za melioracijo vzhodnega Veneta
- Konzorcij za koordinacijo raziskovalne dejavnosti v zvezi s sistemom Beneške lagune – CORILA
- Občina Staranzano – Organo Gestore Riserva Naturale Foce Isonzo
- Fundacija WWF Italija
- Regionalni razvojni center Koper
- Javni zavod Krajinski park Strunjan
- Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije
- Občina Ankaran
- Znanstveno-raziskovalno središče Koper
- Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica
Projekt temelji na politiki bolj zelene Evrope brez emisij CO2, ki vključuje zaščito in ohranjanje biotske raznovrstnosti ter vzpostavitev zelene in modre infrastrukture za boj proti podnebnim spremembam. Cilji projekta so izvajanje dejavnosti za ohranjanje in spodbujanje biotske raznovrstnosti, ustvarjanje zelene in modre infrastrukture ter vzpostavitev orodij za trajnostno načrtovanje turizma in varstvo naravne in kulturne krajine.
Projekt poteka na območju severnega Jadrana med Chioggio in slovensko obalo. Skupni proračun projekta znaša 4.375.000,00 €, sofinancira pa ga Evropski sklad za regionalni razvoj v okviru programa Evropske unije Interreg Italija – Slovenija. Vrednost projekta za Krajinski park Strunjan znaša 312.000 €.
Aktivnosti projekta
V okviru čezmejnega ocenjevanja in spremljanja stanja ohranjenosti habitatov in vrst se sinhrono spremlja številčnost izbranih vrst na območju severno-jadranske regije. Zbrani podatki bodo služili kot osnova za oceno stanja in omogočili razvoj efektivnih metodologij za spremljanje vrst na čezmejnem območju. V sklopu projekta bo izvedeno izobraževanje in znanstveno raziskovanje na krovu jadrnice „Goletta Verde“ oz. „Zelena škunerka“, v okviru katere bodo organizirane tri poletne šole, ki bodo slovenskim in italijanskim študentom omogočile pridobivanje znanja o inovativnih tehnologijah spremljanja morske biodiverzitete.
Da bi se približali turizmu s čim blažjimi vplivi na okolje, se v sklopu projekta izvaja spremljanje turističnih pritiskov na morju in kopnem. Rezultati projekta bodo podali oceno dejanskih pritiskov, kar bo omogočilo nadaljnje načrtovanje turističnih aktivnosti. V sodelovanju z drugimi morskimi zavarovanimi območji v projektni regiji se pripravlja ocena glavnih pritiskov in groženj morskim okoljem in smernice za zmanjševanje njihovih vplivov. Krajinski park Strunjan je eno izmed bolj obiskanih območij na slovenski obali, zaradi česar so bili v sklopu projekta na pomembnih žariščih nameščeni števci obiska, ki bodo pokazali dejanske pritiske turizma na naravno obalo.
Za otroke iz lokalnih šol se izvajajo delavnice, katerih namen je predstavitev raznolikega obalnega podvodnega sveta in spoznavanje aktualnih groženj. V sodelovanju z lokalnimi nevladnimi organizacijami se v sklopu projekta izvajajo različne čistilne akcije, ki bodo odprte za širšo javnost.
Eden izmed večjih podvigov tekom projekta je obnova stare suhe kamnite hiše, imenovane „kažeta“, ki predstavlja pomemben element kulturne dediščine slovenske Istre. Kmetje so takšne objekte včasih uporabljali za shranjevanje orodja in pridelkov, pastirji pa za zavetje pred nevihtami in zatočišče ipred poletno vročino. Te kamnite hiše skupaj z drugimi suhozidnimi zgradbami in njihovo okolico predstavljajo pomemben element zelene infrastrukture, ki zagotavlja življenjski prostori številnim rastlinskim in živalskim vrstam ter tako pomembno prispeva k ohranjanju biotske raznovrstnosti. V sodelovanju s Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije in Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper se v okviru projekta razvijajo smernice spodbujanja trajnostnega kmetijstva in ohranjanja avtohtonih sort.
Eden izmed glavnih ciljev projekta je izmenjava dobrih praks na področju ohranjanja in spodbujanja biotske raznovrstnosti med projektnimi partnerji na čezmejnem območju.
Izvedene aktivnosti v prvih dveh letih projekta
Do sedaj sta bili uspešno izvedeni že dve podvodni čistilni akciji, delavnice za otroke, obnovljena je bila stara kažeta in organizirana delavnica suhogradnje. Več projektnih sestankov je omogočilo diskusije o aktualnih problematikah in izmenjavo dobrih praks. Tekom prvih dveh let izvajanja projekta so se zbirali podatki o pojavljanju izbranih vrst ptic, ki bodo podali prve rezultate in prikazali uspešnost izvedene metode. V poletnih sezonah 2023-2024 so se zbirali podatki o številu obiskovalcev najbolj obiskanih turističnih poti, kopalcev na morskem obrežju in sidranih plovil znotraj parka. V sklopu projekta se na morskem delu izvaja poostren nadzor nad upoštevanjem pravil.
Ste vedeli, da je v poletnem času na morskem delu parka ob enem sidranih tudi preko 140 plovil? In da posamezno sidro poškoduje približno 1 kvadraten meter morskih travnikov?
Z namenom ozaveščanja o ekosistemskih storitvah in bogati biodiverziteti različnih naravnih obmorskih območij so v pripravi krajši ozaveščevalni filmi. Pripravlja pa se tudi strategija trajnostnega razvoja in smernice, ki bodo predale dobre vsebine tudi drugim zavarovanim območjem.
Več o do sedaj izvedenih aktivnostih si lahko preberete na spodnjih povezavah: